- Jatkuva ja vakaa virransyöttö
- Erinomainen yhteensopivuus useimpien generaattorien kanssa
- Korkea käynnistyskapasiteetti raskailla kuormilla
Laite on suojattu oikosulkuja, väärin kytkettyä polariteettia, korkeaa lämpötilaa sekä korkean tai matalan jännitteen ja ylikuormituksen varalta. Phoenix Multi on enemmän kuin erillinen laturi ja invertteri: Victron on kehittänyt teknologiaa yhdistämällä nämä toiminnot yhdeksi laitteeksi, “powerblockiksi”. Laturin ja invertterin välinen siirtymä tapahtuu keskeytyksettä, mikä takaa tasaisen ja jatkuvan virransyötön.
Phoenix Multi mahdollistaa virransyötön mukauttamisen vapaa-ajan talon tarpeisiin. Laite voi automaattisesti käynnistää ja sammuttaa generaattorin matalan akun varauksen tai suuren kulutuksen yhteydessä (edellyttäen että generaattorissa on automaattinen käynnistys/pysäytys -toiminto) ja ilmoittaa, kun generaattorin käynnistys on tarpeen. Generaattoria voidaan ohjata etäyhteydellä releen kautta.
Phoenix Multi 2000 voidaan kytkeä sarja- tai rinnakkain. Enintään kuusi laitetta voidaan kytkeä rinnakkain tehoa lisäämään, ja kolme laitetta voidaan kytkeä kolmivaihevirtaan (400 V), mikä lähes poistaa rajoitukset järjestelmän koossa.
Asennuksen yhteydessä laite tulee ohjelmoida käytettävän akun tyypille sekä generaattorin teholle optimaalisen toiminnan varmistamiseksi. Ohjelmisto on ladattavissa ilmaiseksi Victronin verkkosivuilta. Liitäntää varten tarvitaan Victron Interface MK3 USB yhdistettynä tietokoneeseen/läppäriin sekä RJ45-verkkokaapeli. Ohjelmointi voidaan myös suorittaa ennen tuotteen toimitusta.
Artikkelinumero: CMP122200000
Latausvirta: 80 A
Järjestelmän jännite: 12 V
Jatkuva teho: 2000 VA
Maksimiteho: 4000 W
Oma kulutus: 10 W
Suositeltu akkukapasiteetti: vähintään 500 Ah
Kaapeli mukana: Ei
Maksimi generaattorin virta: 30 A
Bluetooth: Ei
Merkki: Victron Energy
